Svätý rok milosrdenstva

Pápež František vyhlásil Mimoriadny Svätý rok milosrdenstva prečítaním a zverejnením buly Misericordiae vultus v Nedeľu Božieho milosrdenstva. Jeho slávenie sa oficiálne začalo 8. decembra 2015, na slávnosť Nepoškrvneného počatia Panny Márie, kedy Svätý Otec otvoril bránu milosrdenstva na chráme sv. Petra v Ríme.  20. novembra 2016 , v nedeľu Nášho Pána Ježiša Krista, Kráľa vesmíru a živej tváre Otcovho milosrdenstva, bude ukončený.

Motto roku je inšpirované citátom z Lukášovho evanjelia – ,,Milosrdní ako Otec“ (Lk 6,36) Ježiš Kristus je tvárou Otcovho milosrdenstva! V ňom, v jeho gestách, slovách, v celej jeho osobe sa stala láska Otca živá a viditeľná.

Annus-Misericordiae_logo-551x800

Brána milosrdenstva– symbol Krista ako jedinej brány a cesty spásy. V Trnavskej arcidiecéze sú otvorené Brány milosrdenstva v týchto chrámoch:

  •  Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Trnave
  • Farský kostol Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom
  • Farský kostol sv. Ondreja, apoštola v Komárne

Zoznam brán milosrdenstva na Slovensku

Svätý Otec v túžbe, aby jubileum bolo opravdivým stretnutím s Božím milosrdenstvom, udelil odpustky. Ich získanie je spojené – so sviatosťou zmierenia, so slávením Eucharistie, s vyznaním viery a s modlitbou za Svätého Otca a na úmysly, ktoré nosí v srdci pre dobro Cirkvi a celého sveta.  Odpustky

Spovedníci – Božie odpustenie nie je možné odoprieť nikomu, kto ľutuje, najmä ak s úprimným srdcom pristúpi ku sviatostnej spovedi, aby dosiahol zmierenie s Otcom. Počas svätého roka môžu všetci kňazi udeliť rozhrešenie od hriechu potratu všetkým, ktorí s kajúcim srdcom prosia o odpustenie.

Misionári milosrdenstva– Budú to kňazi,  ktorých Svätý Otec na Popolcovú stredu vyšle a dá im moc odpúšťať aj hriechy inak vyhradené len pre Apoštolskú stolicu, aby sa tak ešte zvýraznila šírka ich poverenia.

Pre Slovensko boli menovaní kňazi z Rádu menších bratov kapucínov:  br. Damián, br. Jakubrafael a br. Félix.

Cesta pútnika– Osobitným znakom svätého roka je putovanie, pretože je obrazom cesty, ktorú každý človek uskutočňuje svojím životom. Táto púť symbolizuje, že aj milosrdenstvo je cieľom, ktorý si vyžaduje námahu a obetu. Púť je teda pozvaním k obráteniu: prostredníctvom svätej brány sa dáme objať Božím milosrdenstvom a zaviažeme sa, že budeme milosrdní voči druhým.

Pán Ježiš naznačuje etapy tejto púte:

  • nesúdiť a neodsudzovať
  • chápať dobro v každom človeku
  • odpúšťať (odpustenie je nástroj, ktorý sme dostali do svojich krehkých rúk, aby sme dosiahli pokoj srdca)
  • dávať

Modlitba pápeža Františka pre Svätý rok milosrdenstva

Hymna Svätého roku milosrdenstva:

Text hymny